sierpień 2019
pwścpsn
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031


01
02
03
04
05
06
07
08
09

Siedziba Zarządu Głównego:

Zamek Królewski na Wawelu
Wawel 5
30-001 Kraków

Adres do korespondencji:

Prezes Michał Niezabitowski
Rynek Główny 35
31-011 Kraków

email: smp@mhk.pl
tel.: +48 570 618 705

SMP

SMP

sobota, 01 lipiec 2017 00:00

Pogrzeb Jerzego Jasiuka

W dniu 3 lipca o godzinie 12:00 na Starych Powązkach odbędzie się pogrzeb tragicznie zmarłego Ś. P. Jerzego Jasiuka, zasłużonego muzealnika, wieloletniego dyrektora Muzeum Techniki w Warszawie.

Rodzinie i bliskim składamy głębokie wyrazy współczucia.

środa, 17 maj 2017 13:48

Podsumowanie Walnego Zjazdu

W dniach 15-16 maja w Muzeum Ordynariatu Polowego w Warszawie, Oddziale Muzeum Warszawy odbył się Walny Zjazd Delegatów Oddziałów SMP.

W wyniku wyborów Prezesem, zdecydowaną większością głosów został na kolejną kadencją (2017-2020) Michał Niezabitowski.

Zostali również wybrani członkowie Zarządu Głównego:

1. Wojciech Borkowski (O. Mazowiecki)
2. Hubert Kowalski (O. Mazowiecki)
3. Sławomir Szafrański (O. Zachodniopomorski)
4. Jerzy Brzozowski (O. Podlaski)
5. Robert Sadowski (O. Podlaski)
6. Andrzej Lechowski (O. Podlaski)
7. Lucjan Buchalik (O. Śląski)
8. Tomasz Wąsik (O. Kujawsko-Pomorski)
9. Janusz Cygański (O. Warmińsko-Mazurski)
10. Joanna Stoklasek-Michalak (O. Dolnośląski)
11. Violetta Rezler-Wasielewska (O. Opolski)
12. Robert Starzyński (O. Łódzki)
13. Krzysztof Haczewski (O. Małopolski)
14. Stefan Artymowski (O. Mazowiecki)
15. Jolanta Aniszewska (O. Zachodniopomorski)
16. Zdzisława Jakosz-Chojnacka (O. Małopolski)

ZG SMP składa się z Prezesa, Prezesów Oddziałów, oraz powyżej wspomnianych członków wybranych przez Walny Zjazd.

Wybrane zostały również Główna Komisja Rewizyjna i Sąd Koleżeński.

niedziela, 14 maj 2017 00:00

Walny Zjazd SMP

Już jutro zaczyna się VII Walny Zjazd Delegatów Oddziałów Stowarzyszenia Muzealników Polskich.

Tym razem Zjazd będzie dwudniowy. Odbędzie się w Muzeum Ordynariatu Polowego Warszawie, oddziale Muzeum Warszawy.

Pierwszy dzień ma charakter reprezentacyjny, zaczyna się o godzinie 12:00. Najważniejszym gościem tego dnia będzie Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin. Będzie można też wysłuchać kilku interesujących wystąpień m. in. Dyrektora NIMOZ Piotra Majewskiego, oraz dwóch gości zagranicznych: Davida Vuillaume - przewodniczącego NEMO, oraz Szwajcarskiego Związku Muzeów i ICOM Szwajcaria, oraz wybitnego belgijskiego muzeologa, wykładowcę Sorbony, byłego kierownika katedry muzeologii na l'Ecole du Louvre Francois Mairesse.

Dzień drugi, 16 maja, zaczniemy wcześniej. Już od godziny 8:00 ruszy rejestracja i odbieranie kart do głosowania. Początek samego posiedzenia do godzina 9:00, w drugim terminie 9:15. Zgodnie ze statutem zostanie podsumowana kadencja 2014-2017 oraz przeprowadzone wybory na kadencję 2017-2020.

Do zobaczenia w Warszawie!

poniedziałek, 06 marzec 2017 22:55

Pokoje gościnne w muzeach

Wszyscy od czasu do czasu jeździmy po Polsce. Czasem na kwerendy, czasem na konferencje czy szkolenia. A czasem na wakacje. Bardzo ciekawą możliwością znalezienia ciekawego i zazwyczaj niedrogiego noclegu są pokoje gościnne w muzeach. Niestety, z różnych powodów wiele muzeów nie umieszcza nigdzie informacji o posiadanych miejscach noclegowych. O ile nam wiadomo, nie ma też żadnego portalu, który by takie informacje zbierał. Mamy zamiar to zmienić i na naszej stronie umieścić podstawowe informacje o pokojach gościnnych w muzeach.

Dlatego prosimy Państwa o przesyłanie nam informacji o pokojach gościnnych w Państwa muzeach, albo o takich z których sami korzystacie. Jeżeli wasze muzeum posiada pokoje prosimy o przesłanie informacji - nazwa muzeum, adres pokoju (pokoi) gościnnych, cena dla muzealników, ilość miejsc, ewentualnie zdjęcia. Jeżeli zaś korzystaliście Państwo z takich miejsc prześlijcie proszę nazwę muzeum, ew. telefon kontaktowy a my się skontaktujemy i zbierzemy powyższe informacje.

Wyniki tej kwerendy umieścimy wkrótce na naszej stronie.

Informacje prosimy przesyłać na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , w temacie prosimy napisać "pokoje gościnne".

W ramach działań grupy roboczej „Muzea i przemysł kreatywny”, pracującej dla Europejskiej Sieci Organizacji Muzealnych (Network of European Museum Associations – NEMO) przeprowadzane są badania w polskich muzeach dotyczące związków pomiędzy tymi instytucjami a szeroko pojętym sektorem kreatywny.

Ankieta była rozesłana do muzeów jesienią zeszłego roku. Muzea, które wówczas nie wzięły udziału w ankiecie bardzo prosimy o udział. Badanie pozwoli na zdiagnozowanie stanu obecnego oraz wypracowania wykazu dobrych praktyk na przyszłość. Wyniki badań będą publicznie dostępne na stronach NEMO (www.ne-mo.org). Wypełnienie ankiety zajmie około 20 minut.

Aby wziąć udział w badaniu, proszę o wypełnienie ankiety znajdującej się w linku poniżej.

https://goo.gl/forms/GD2n6n2jn6FchHJf2

Prosimy o wypełnienie ankiet do 10 marca 2017 r.

NEMO to międzynarodowa organizacja zrzeszająca organizacje muzealne z niemal wszystkich krajów Europy. Polska jest reprezentowana w tej organizacji przez Stowarzyszenie Muzealników Polskich, członkiem wspierającym jest Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt na: tel. 536 489 678, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

piątek, 17 luty 2017 08:46

Muzeum II Wojny Światowej zaprasza SMP

Z przyjemnością informujemy, że dostaliśmy zaproszenie dla wszystkich członków Stowarzyszenia na przedpremierową prezentację wystawy stałej w Muzeum II Wojny Światowej. Prezentacja odbędzie się w dniu 25 lutego br. o godzinie 11:00. Po zwiedzeniu wystawy planowana jest dyskusja jej poświęcona.

Serdecznie zachęcamy do spotkania.

Jak zawsze, na początku roku ruszyły zgłoszenia do najważniejszej nagrody w polskim muzealnictwie czyli do Sybilli. Można zgłaszać do czterech kandydatur, nie więcej niż jedną w każdej z 11 kategorii. Termin nadsyłania zgłoszeń to koniec lutego 2017. Serdecznie zachęcamy wszystkie muzea do zgłaszania swoich kandydatur i życzymy powodzenia!

Regulamin, kartę zgłoszeniową oraz skład jury konkursu na wydarzenie muzealne roku - Sybilla 2016 znajdziecie Państwo oczywiście na stronie NIMOZ

środa, 25 styczeń 2017 00:00

Ruszyły zapisy na "We Are Museums" 2017

Rozpoczęły się zapisy na tegoroczną konferencję We Are Museums. We Are Museums 2017 odbędzie się w dniach 12-13 Czerwca w Rydze. Podobnie jak rok temu w Bukareszcie, konferencji będzie towarzyszyć spotkanie i targi start-upów związanych z muzeami, czyli Museum Rocket, które odbędzie się 14 czerwca.

We Are Museums to fundacja organizująca konferencje i warsztaty muzealnicze od 2013 roku. Konferencje WAM są poświęcone poszukiwaniom nowych trendów, nowych kierunków rozwoju muzeów, nie tylko w wymiarze technologicznym, ale także w sensie szukania głębszego dialogu i porozumienia z publicznością, które przyniesie korzyści obu stronom. Celem WAM jest wymiana doświadczeń i poszukiwanie najciekawszych przykładów skutecznych i inspirujących działań muzealnych.

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami odnośnie We Are Museum 2017 w Rydze i do zapisywania się na konferencję.

 

 

czwartek, 19 styczeń 2017 09:23

Sesja "Senior w muzeum"

Małopolski Oddział SMP wraz z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zapraszają serdecznie na sesję pt. "Senior w muzeum". Sesja odbędzie się w dniu 23 stycznia (poniedziałek) w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Al. Jana Pawła II 39, początek o godzinie 11:00.

Chętnych do udziału zapraszamy do zgłaszania się do 19 stycznia do Pani Małgorzaty Boguckiej - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ,  tel 12 289 16 27

Program sesji:

 

Godz. 11.00 – 11.15

- powitanie uczestników– Zbigniew Mazurprezes Oddziału Małopolskiego SMP

- wystąpienie Michała Niezabitowskiegoprezesa Zarządu Głównego SMP

- wystąpienieKrzysztofa Radwana dyrektora Muzeum Lotnictwa Polskiego

 

Panel I - Oczekiwania Publiczności, godz. 11.15 – 12.30

- „Aktywność kulturalno – oświatowa mieszkańców Domu Pomocy Społecznej  im. L. i A. Helclów w Krakowie” - Michał Bochenek, kierownik Działu Rehabilitacyjno - Społecznego Domu Pomocy Społecznej im. Helclów w Krakowie,

- „Senior w muzeum. Oczekiwania i potrzeby” - Anna Kozieł, słuchaczka Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Krakowie,

- „Seniorzy – wyzwanie na miarę muzeum” - Angelika Wołczyk, przedstawiciel Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie,

- dyskusja

Prowadzenie Panelu: Beata Skoczeń – Marchewka, st. kustosz Muzeum Etnograficznego w Krakowie, wiceprezes Oddziału Małopolskiego SMP

 

Godz. 12.30 – 13.15

Przerwa kawowa, poczęstunek, zwiedzanie stałej wystawy w Muzeum Lotnictwa Polskiego

 

Panel II – Działalność edukacyjna muzeów, godz. 13.15 – 15.00

- „Program edukacyjny dla seniorów w Zamku Królewskim na Wawelu" - Aleksandra Nosalska, Marek Torba, Dział OświatowyZamku Królewskiego na Wawelu,

- „Muzealne spotkania dla seniorów - dlaczego warto?” - Katarzyna Szczygieł, Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie,

- „Akademia 67+ jako segment programu edukacyjnego Muzeomania Muzeum Historycznego Miasta Krakowa” - Klaudia Kaczmarczyk, kierownik Działu Edukacyjnego Muzeum Historycznego Miasta Krakowa,

- "Senior w Muzeum - na przykładzie projektu Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka" - Remigiusz Wierzbicki, Dział Edukacji MŻKW,

- dyskusja

Prowadzenie Panelu: dr hab. Ewa Wyka, kustosz dyplomowany Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Zarządu Odziału Małopolskiego SMP

 

Godz. 15.00 - 15.20  - Podsumowanie spotkania – moderatorzy Paneli

 

Serdecznie zapraszamy

Strona 1 z 11