grudzień 2019
pwścpsn
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031


01
02
03
04
05
06
07
08
09

Siedziba Zarządu Głównego:

Zamek Królewski na Wawelu
Wawel 5
30-001 Kraków

Adres do korespondencji:

Prezes Michał Niezabitowski
Rynek Główny 35
31-011 Kraków

email: smp@mhk.pl
tel.: +48 570 618 705

SMP

SMP

czwartek, 28 listopad 2019 08:37

Sprzeciw wobec odwołania Alicji Knast

Zapraszamy do zapoznania się z listem jaki wystosował Prezes Michał Niezabitowski do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odnośnie planów odwołania Pani Alicji Knast z funkcji dyrektora Muzeum Śląskiego w Katowicach.

czwartek, 17 październik 2019 12:39

X Salon Książki Muzealnej

Zapraszamy serdecznie do udziału w X Salonie Książki Muzealnej na XXVIII Targach Książki Historycznej, które odbędą się w dniach 28 listopada – 1 grudnia 2019r. (od czwartku do niedzieli) w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.

Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Stowarzyszenie Muzealników Polskich Oddział Mazowiecki i Porozumienie Wydawców Książki Historycznej są organizatorami X Salonu Książki Muzealnej.

Na podstawie Umowy o Współpracy z SMP OM, NIMOZ pokrywa koszty wynajmu 5-segmentowego stoiska zbiorczego obsługiwanego przez muzealników z SMP, koszty przesyłek kurierskich na Targi wydawnictw muzealnych przesłanych przez muzea do sprzedaży  oraz zwrot nie sprzedanych książek na stoisko zbiorcze zorganizowane przez SMP oraz koszty wydania „Katalogu Publikacji Muzealnych”.

Muzea nie ponoszą żadnych kosztów wynajęcia ani obsługi Stoiska zbiorczego  obsługiwanego przez Stowarzyszenie Muzealników Polskich.

Zapraszamy muzea o przesyłanie swoich wydawnictw do sprzedaży, można także przysłać swoje bezpłatne materiały promocyjne, jak foldery, plakaty, informatory, zakładki i inne gadżety.

Muzea, które będą obsługiwane na stoisku zbiorczym SMP OM, proszone są o złożenie deklaracji uczestnictwa do dnia 22 października 2019r. na dołączonych w regulaminie załącznikach do Pani Iwonny Sobierajskiej (załącznik nr. 1 i załącznik nr.2 ), a dane o książkach do „Katalogu Publikacji Muzealnych” (karta zgłoszeniowa nr. 1 i nr.2 w formie elektronicznej  na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wszystkie dane kontaktowe w Regulaminie X Salonu Książki Muzealnej na stronie 2

W załączniku Regulamin X Salonu Książki Muzealnej z załącznikami.

sobota, 01 lipiec 2017 00:00

Pogrzeb Jerzego Jasiuka

W dniu 3 lipca o godzinie 12:00 na Starych Powązkach odbędzie się pogrzeb tragicznie zmarłego Ś. P. Jerzego Jasiuka, zasłużonego muzealnika, wieloletniego dyrektora Muzeum Techniki w Warszawie.

Rodzinie i bliskim składamy głębokie wyrazy współczucia.

środa, 17 maj 2017 13:48

Podsumowanie Walnego Zjazdu

W dniach 15-16 maja w Muzeum Ordynariatu Polowego w Warszawie, Oddziale Muzeum Warszawy odbył się Walny Zjazd Delegatów Oddziałów SMP.

W wyniku wyborów Prezesem, zdecydowaną większością głosów został na kolejną kadencją (2017-2020) Michał Niezabitowski.

Zostali również wybrani członkowie Zarządu Głównego:

1. Wojciech Borkowski (O. Mazowiecki)
2. Hubert Kowalski (O. Mazowiecki)
3. Sławomir Szafrański (O. Zachodniopomorski)
4. Jerzy Brzozowski (O. Podlaski)
5. Robert Sadowski (O. Podlaski)
6. Andrzej Lechowski (O. Podlaski)
7. Lucjan Buchalik (O. Śląski)
8. Tomasz Wąsik (O. Kujawsko-Pomorski)
9. Janusz Cygański (O. Warmińsko-Mazurski)
10. Joanna Stoklasek-Michalak (O. Dolnośląski)
11. Violetta Rezler-Wasielewska (O. Opolski)
12. Robert Starzyński (O. Łódzki)
13. Krzysztof Haczewski (O. Małopolski)
14. Stefan Artymowski (O. Mazowiecki)
15. Jolanta Aniszewska (O. Zachodniopomorski)
16. Zdzisława Jakosz-Chojnacka (O. Małopolski)

ZG SMP składa się z Prezesa, Prezesów Oddziałów, oraz powyżej wspomnianych członków wybranych przez Walny Zjazd.

Wybrane zostały również Główna Komisja Rewizyjna i Sąd Koleżeński.

niedziela, 14 maj 2017 00:00

Walny Zjazd SMP

Już jutro zaczyna się VII Walny Zjazd Delegatów Oddziałów Stowarzyszenia Muzealników Polskich.

Tym razem Zjazd będzie dwudniowy. Odbędzie się w Muzeum Ordynariatu Polowego Warszawie, oddziale Muzeum Warszawy.

Pierwszy dzień ma charakter reprezentacyjny, zaczyna się o godzinie 12:00. Najważniejszym gościem tego dnia będzie Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin. Będzie można też wysłuchać kilku interesujących wystąpień m. in. Dyrektora NIMOZ Piotra Majewskiego, oraz dwóch gości zagranicznych: Davida Vuillaume - przewodniczącego NEMO, oraz Szwajcarskiego Związku Muzeów i ICOM Szwajcaria, oraz wybitnego belgijskiego muzeologa, wykładowcę Sorbony, byłego kierownika katedry muzeologii na l'Ecole du Louvre Francois Mairesse.

Dzień drugi, 16 maja, zaczniemy wcześniej. Już od godziny 8:00 ruszy rejestracja i odbieranie kart do głosowania. Początek samego posiedzenia do godzina 9:00, w drugim terminie 9:15. Zgodnie ze statutem zostanie podsumowana kadencja 2014-2017 oraz przeprowadzone wybory na kadencję 2017-2020.

Do zobaczenia w Warszawie!

poniedziałek, 06 marzec 2017 22:55

Pokoje gościnne w muzeach

Wszyscy od czasu do czasu jeździmy po Polsce. Czasem na kwerendy, czasem na konferencje czy szkolenia. A czasem na wakacje. Bardzo ciekawą możliwością znalezienia ciekawego i zazwyczaj niedrogiego noclegu są pokoje gościnne w muzeach. Niestety, z różnych powodów wiele muzeów nie umieszcza nigdzie informacji o posiadanych miejscach noclegowych. O ile nam wiadomo, nie ma też żadnego portalu, który by takie informacje zbierał. Mamy zamiar to zmienić i na naszej stronie umieścić podstawowe informacje o pokojach gościnnych w muzeach.

Dlatego prosimy Państwa o przesyłanie nam informacji o pokojach gościnnych w Państwa muzeach, albo o takich z których sami korzystacie. Jeżeli wasze muzeum posiada pokoje prosimy o przesłanie informacji - nazwa muzeum, adres pokoju (pokoi) gościnnych, cena dla muzealników, ilość miejsc, ewentualnie zdjęcia. Jeżeli zaś korzystaliście Państwo z takich miejsc prześlijcie proszę nazwę muzeum, ew. telefon kontaktowy a my się skontaktujemy i zbierzemy powyższe informacje.

Wyniki tej kwerendy umieścimy wkrótce na naszej stronie.

Informacje prosimy przesyłać na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , w temacie prosimy napisać "pokoje gościnne".

W ramach działań grupy roboczej „Muzea i przemysł kreatywny”, pracującej dla Europejskiej Sieci Organizacji Muzealnych (Network of European Museum Associations – NEMO) przeprowadzane są badania w polskich muzeach dotyczące związków pomiędzy tymi instytucjami a szeroko pojętym sektorem kreatywny.

Ankieta była rozesłana do muzeów jesienią zeszłego roku. Muzea, które wówczas nie wzięły udziału w ankiecie bardzo prosimy o udział. Badanie pozwoli na zdiagnozowanie stanu obecnego oraz wypracowania wykazu dobrych praktyk na przyszłość. Wyniki badań będą publicznie dostępne na stronach NEMO (www.ne-mo.org). Wypełnienie ankiety zajmie około 20 minut.

Aby wziąć udział w badaniu, proszę o wypełnienie ankiety znajdującej się w linku poniżej.

https://goo.gl/forms/GD2n6n2jn6FchHJf2

Prosimy o wypełnienie ankiet do 10 marca 2017 r.

NEMO to międzynarodowa organizacja zrzeszająca organizacje muzealne z niemal wszystkich krajów Europy. Polska jest reprezentowana w tej organizacji przez Stowarzyszenie Muzealników Polskich, członkiem wspierającym jest Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt na: tel. 536 489 678, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

piątek, 17 luty 2017 08:46

Muzeum II Wojny Światowej zaprasza SMP

Z przyjemnością informujemy, że dostaliśmy zaproszenie dla wszystkich członków Stowarzyszenia na przedpremierową prezentację wystawy stałej w Muzeum II Wojny Światowej. Prezentacja odbędzie się w dniu 25 lutego br. o godzinie 11:00. Po zwiedzeniu wystawy planowana jest dyskusja jej poświęcona.

Serdecznie zachęcamy do spotkania.

Jak zawsze, na początku roku ruszyły zgłoszenia do najważniejszej nagrody w polskim muzealnictwie czyli do Sybilli. Można zgłaszać do czterech kandydatur, nie więcej niż jedną w każdej z 11 kategorii. Termin nadsyłania zgłoszeń to koniec lutego 2017. Serdecznie zachęcamy wszystkie muzea do zgłaszania swoich kandydatur i życzymy powodzenia!

Regulamin, kartę zgłoszeniową oraz skład jury konkursu na wydarzenie muzealne roku - Sybilla 2016 znajdziecie Państwo oczywiście na stronie NIMOZ

Strona 1 z 11