lipiec 2021
pwścpsn
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031


01
02
03
04
05
06
07
08
09

Siedziba Zarządu Głównego:

Zamek Królewski na Wawelu
Wawel 5
30-001 Kraków

Adres do korespondencji:

Prezes Michał Niezabitowski
Rynek Główny 35
31-011 Kraków

email: smp@mhk.pl

wtorek, 02 październik 2018 15:20

95 lat Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy

Składamy serdeczne życzenia naszym Koleżakom i Kolegom z Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, które niedawno obchodziło 95. jubileusz swojej działalności. Przy okazji gratulujemy członkom SMP, którzy zostali odznaczeni przy okazji jubileuszu:

Marcin Zdanowski, Prezes Oddziału Kujawsko-Pomorskiego SMP - odznaka honorowa Zasłużony dla kultury polskiej

Medale za długoletnią służbę - Barbara Chojnacka, Ewa Sekuła-Tauer, Danuta Sójkowska

Lesław Cześnik - złota odznaka "Za opiekę nad zabytkami"

Srebrne odznaki "Za opiekę nad zabytkami" - Anna Kaszubowska, Jarosław Kozłowski

 

Zachęcamy do zapoznania się z relacją z uroczystości:

 

95 lat Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

 

Dnia 20 września 2018 r. w Auli Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego odbyła się uroczystość z okazji Jubileuszu 95-lecia Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Na zaproszenie Dyrektora Muzeum w obchodach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, reprezentanci zaprzyjaźnionych placówek muzealnych i kulturalnych zarówno z regionu jak i z innych części kraju,  współpracujących z Muzeum instytucji, a także sympatycy oraz byli i obecni pracownicy. Dyrektor Michał F. Woźniak po przywitaniu gości  zaprezentował dokonania Muzeum z ostatnich pięciu lat, w tym m.in. informacje o powiększaniu kolekcji muzealnych, prezentowanych wystawach, działalności naukowej, wydawniczej i edukacyjnej. Następnie głos zabrali przedstawiciele władz – Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski p. Józef Ramlau, Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego p. Zbigniew Ostrowski, który wręczył Muzeum medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis oraz Wiceprezydent Miasta Bydgoszczy p. Iwona Waszkiewicz, która na ręce Dyrektora przekazała okolicznościową statuetkę. Naukowo-badawczy charakter prac Muzeum nakreślił w kilku słowach prof. Jacek Woźny - Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego a zarazem Przewodniczący Rady Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.  Uroczystość uświetnił wykład okolicznościowy Michała Niezabitowskiego – prezesa Stowarzyszenia Muzealników Polskich i dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa pt. „Muzeum w dżungli miasta”, po czym przyszedł czas na wręczenie odznaczeń i wyróżnień państwowych, resortowych oraz miejskich. Wyróżnieni pracownicy Muzeum zostali uhonorowani z rąk Wicewojewody: Medalami za Długoletnią Służbę, odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz złotą i srebrnymi odznakami Za opiekę nad zabytkami. Wiceprezydent Bydgoszczy wręczyła Medale Prezydenta Miasta Bydgoszczy oraz okolicznościowe nagrody. Oficjalną część spotkania zwieńczył koncert „Muzealne partytury” w wykonaniu uczniów Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy. Nie zabrakło również życzeń i gratulacji od przedstawicieli zaprzyjaźnionych instytucji m. in. z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Malborka i Szreniawy.